,,Program Aktywizacji Społeczno-Zawodowej w Gminie Czajków”

Dobiega końca realizacja projektu systemowego pn. ,,Program Aktywizacji Społeczno-Zawodowej w Gminie Czajków”  Realizatorem projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego  jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czajkowie. W 2013 roku udział w projekcie bierze 10 beneficjentów
 w wieku od 15 do 24 lat. W ramach realizowanego projektu ośrodek pomocy społecznej uzyskuje wsparcie kadrowe w postaci sfinansowania zatrudnienia jednego pracownika socjalnego.

Poniżej przedstawiamy krótką relację z organizowanych w ramach powyższego projektu zajęć i wyjazdów.

Realizacja zajęć rozpoczęła się w tym roku w dniu 18 maja. Uczestnicy projektu  biorą udział w następujących instrumentach aktywizacji:

-          18 godz warsztatów kompetencji psycho-społecznych,

-          12 godz warsztatów doradztwa zawodowego,

-          48 godz grupowej terapii psychologicznej, psychospołecznej i rodzinnej.

Beneficjenci projektu pn. „Program aktywizacji społeczno – zawodowej w Gminie Czajków” w dniu 11 czerwca br. uczestniczyli w wyjeździe do Aqaparku w Kaliszu.  Młodzież bardzo chętnie korzystała z atrakcji oferowanych przez Kaliski Aqapark.

W dniu 8 lipca b.r. 10 beneficjentów oraz 1 opiekun z GOPS w związku z realizacją zaplanowanych działań w ramach projektu pn. „Program aktywizacji społeczno – zawodowej w Gminie Czajków”  udało się na wycieczkę o charakterze środowiskowym do Łodzi. Wizyta w Manufakturze rozpoczęła się od zajęć na ściance wspinaczkowej, po czym udaliśmy się do kina. Po seansie filmowym zjedliśmy obiad w Tawernie. Ostatnią atrakcją dnia był pobyt w Kręgielni Grakula.

W dniach od 5 do 7 sierpnia b.r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czajkowie zorganizował w ramach projektu pn. „Program aktywizacji społeczno – zawodowej w Gminie Czajków” wycieczkę do Malborka i Trójmiasta, w której uczestniczyło 10 beneficjentów oraz 1 opiekun z GOPS. Trzydniowa wycieczka edukacyjno - profilaktyczna z aspektem zajęć aktywnej integracji. Wędrówka po zamku w Malborku dostarczyła młodzieży nowych wrażeń i informacji o dziejach państwa polskiego. Młodzież podziwiała zabytkowe zakątki zamku krzyżackiego, przepiękne widoki rozciągające się nad malowniczym miastem. Po zakończeniu zwiedzania zamku udaliśmy się do Gdyni. Po zakwaterowaniu w Domu Marynarza, który jest położony bezpośrednio przy plaży. Następnie udaliśmy się na spacer brzegiem morza oraz Nabrzeżem Kościuszkowskim gdzie cumował Dar Pomorza oraz ORP Błyskawica, obejrzeliśmy zachód słońca i wróciliśmy do ośrodka. W drugim dniu pobytu skorzystaliśmy z upalnej pogody i zażywaliśmy kąpieli słonecznych i wodnych. W południe udaliśmy się do Oceanarium w Gdyni. W drodze mieliśmy okazję obejrzeć port jachtowy zlokalizowany nie opodal Nabrzeża Kościuszkowskiego. Popołudniu udaliśmy się do Sopotu gdzie spacerowaliśmy po przepięknym zabytkowym molo oraz poznawaliśmy atrakcje
w centrum miasta. W ostatnim dniu pobytu w Trójmieście udaliśmy się do Gdańska gdzie zwiedzaliśmy zabytki. W drodze na Westerplatte mieliśmy okazję zobaczyć PGE Arenę stadion, na którym odbywały się mecze  piłkarskie podczas Euro 2012. Następnie udaliśmy się na Westerplatte miejsce gdzie w 1939 r. żołnierze walczyli w heroicznej obronie wybrzeża Polskiego przed najazdem Niemiec. Następnie udaliśmy się do centrum Gdańska gdzie młodzież mogła zobaczyć zabytki: żuraw nad Motławą, Kościół Mariacki, Długi Targ z Ratuszem, Drogę Królewską, fontannę z Neptunem która jest charakterystyczna miejscem w centrum miasta. Po zwiedzeniu miasta udaliśmy się do z powrotem do domu. Zorganizowana wycieczka  pozwoliła na zintegrowanie się młodzieży, zdobycie umiejętności życia w grupie, nawyków kulturalnego spędzania czasu i odpowiedniej formy zachowania się w nowym środowisku.

wp_20130805_004.jpg [750x421]

wp_20130805_049.jpg [750x421]