TO JUŻ 10 LAT

30 kwietnia 2018 12:13 | Aktualności

Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Czajków. Dnia 21.03.2008 roku, zostało wpisane do Krajowego Rejestru  Stowarzyszeń. Stowarzyszenie powstało z potrzeby zapewnienia edukacji dzieciom w wieku 3 do 5 lat. Szybko podjęta inicjatywa  zaowocowała dwoma punktami przedszkolnymi, we wsi Mielcuchy i Salamony, które funkcjonowały przez trzy lata.. W miarę zdobywania nowych doświadczeń i otwierania się na potrzeby mieszkańców, stowarzyszenie, zwłaszcza jej liderka Pani Bożena Wysota zaczęła wprowadzać nowe projekty, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. A były to: "Ogródek Jordanowski", przy szkole filialnej w Mielcuchach, "Pożyteczne wakacje", "Pożyteczny ferie" , "Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci z rodzin ubogich i wykluczonych społecznie". W ramach realizowanego w Gminie, "Poakcesyjnego programu wsparcia obszarów wiejskich" stowarzyszenie realizowało szereg projektów, które znalazły odbiorców wśród licznych mieszkańców gminy. Należały do nich; "Język angielski na wesoło", "Czajkowskie potrawy przyprawione tradycją".

W 2012 roku rozpoczęto  projekt, który z powodzeniem realizowany do chwili obecnej: "W zdrowym ciele zdrowy duch". Jego filarem są Panie Jolanta Ceglarek i Paulina Wysocka prowadzące cotygodniowe spotkania jogi i aerobiku.

Rok 2014, był dość owocny. Radna , a jednocześnie członek zarządu stowarzyszenia Pani Bożena Wysota, przywiozła dyplom za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie "Nasze kulinarne dziedzictwo". Jej mleczny produkt zachwycił podniebienia jurorów, którzy uznali ,, Piecki’’ za smakowity specjał warty pierwszego miejsca.

Przy współpracy gminy Czajków,również powstał plac zabaw który służy dzieciom i dorosłym mieszkańcom naszej gminy

Dużym zainteresowaniem cieszą się kursy języka angielskiego  dla dzieci , które prowadzone są przez stowarzyszenie od 2015 roku. Lektorką są mieszkanka naszej gminy Pani Karolina Kurek .Również w tym samym roku, stowarzyszenie powołało sekcję Kicboxingu, prowadzoną przez trenera , mieszkańca Czajkowa Pana Michała Botkiewicza. Aktualnie sportowcy tego klubu odnoszą liczne sukcesy na prestiżowych ogólnopolskich zawodach, z których przywożą złote medale.

Należy też wspomnieć o cyklicznych imprezach organizowanych przez stowarzyszenie, do których należą; wystawy lokalnego rękodzieła, przy współudziale Gminnej Biblioteki w Czajkowie oraz warsztaty kulinarne realizowane przy współpracy Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Z tej szczególnej okazji członkowie Stowarzyszenia postanowili zorganizować spotkanie, na które zaproszono osoby wspierające, propagujące jego działalność  Odbyło się ono w sali Domu Kultury w Czajkowie  dnia 22.04.2018 roku. Swoją obecnością zaszczycili spotkanie Pan Henryk Plichta wójt gminy Czajków i przewodniczący Rady Gminy Pan Andrzej Puchała. Również obecni byli, Starosta Pan Lech Janicki z małżonką, Maksymilian Ptak , który reprezentował europosła Pana Andrzeja Grzyba, przewodnicząca Rady  Powiatu Pani Marianna Powązka, a także Panie Danuta Przybyłek i Ewa Jangas przedstawicielki Stowarzyszenie Razem dla Czajkowa, Pani Ewa Kubiak reprezentująca Rejonowy Bank w Lututowie o/ Czajkowie. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli: darczyńcy, zawodnicy,rodzice, członkowie stowarzyszenia i liczni sympatycy.

Pani Prezes stowarzyszenia w imieniu Zarządu wręczyła podziękowania dla instytucji i osób, które wspierają finansowo i mentalnie działalność stowarzyszenia.

A byli to; Pan Henryk Plichta wójt gminy Czajków i Andrzej Puchała, Pani Ewa Kubiak z Rejonowego Banku Spółdzielczego  Spółdzielczego w Lututowie o/ Czajków, Starosta Lech Janicki, Maksymilian Ptak, przewodnicząca Rady Powiatu Marianna Powązka, Justyna i Krzysztof Klińscy z Mielcuch, Maria i Marek Wróbel.

Podziękowania otrzymali również Pan Michał Botkiewicz i jego podopieczni, jak również lokalni artyści Pani Zofia Bołda. Henryka Kucka, Agnieszka Pacyna i nieobecna Bożena Tomczyk.

Szczególne podziękowania Pani Prezes Bożena Wysota skierowała do wszystkich darczyńców i sympatyków stowarzyszenia , którzy z różnych powodów nie mogli uczestniczyć w spotkaniu.

Po zakończeniu oficjalnej części, gości zaproszone na poczęstunek. Tort  został wykonany przez Panią Danutę Pacynę. Przepyszne rękodzieło godne jubilata.

Na koniec należą się podziękowania Pani Prezes Bożenie Wysota. Zapewne bez jej zapału, wiary i wiedzy, Stowarzyszenie nie mogłoby poszczycić się tyloma sukcesami. Przy wielkim deficycie społeczników, jej zaangażowanie zasługuje na szczególne uznanie. To ona jest sercem i motorem tej organizacji, za co jej serdecznie dziękujemy.

Tekst

Alicja Bolsewicz