VIII Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych w Czajkowie oraz VI Powiatowy Piknik Sołtysów

11 lipca 2018 13:37 | Aktualności

Już po raz 8 w Czajkowie odbył się Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych, który połączony został z VI Piknikiem Sołtysów Powiatu Ostrzeszowskiego. Impreza tradycyjnie rozpoczęła się przemarszem wszystkich zaproszonych orkiestr ulicami Czajkowa. Na zaproszenie gospodarzy imprezy do Czajkowa przyjechały takie orkiestry jak: Parafialna Orkiestra „Don Bosco” z Marszałek, Miejska Orkiestra Dęta z Ostrzeszowa, Orkiestra  Dęta OSP Chełmce, Orkiestra Dęta z Koźminka
oraz Orkiestra Wojskowa z Torunia. Łącznie na Czajkowskiej scenie wystąpiło ponad 300 muzyków.

Z pośród zaproszonych gości do Czajkowa przyjechali:

• Andrzej Grzyb - poseł do Parlamentu Europejskiego
  • Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego
  • Marzena Wodzińska - Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego
  • Zofia Witkowska - Członek Zarządu Powiatu Ostrzeszowskiego
  • Zenon Cegła - Burmistrz Miasta i Gminy Grabów nad Prosną
  • Ireneusz Jeziorny – Sekretarz Powiatu Ostrzeszowskiego
  • Jarosław Maciejewski – Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego

Uroczystego otwarcia uroczystości dokonali: Wójt Gminy Czajków Henryk Plichta, Starosta Powiatu Ostrzeszowskiego Lech Janicki oraz Prezes Powiatowej Rady Sołtysów
w Ostrzeszowie Grażyna Jaszczyk.

Wszystkie orkiestry wykonały pod jedną batutą wspólnie dwa utwory „Orkiestry Dęte” oraz „Happy Marching Band 1” po których każda z zaproszonych orkiestr  zaprezentowała się ze swoim repertuarem na Czajkowskiej scenie.

W przerwach pomiędzy koncertami orkiestr dętych przeprowadzone były konkurencje
w ramach VI Pikniku Sołtysów Powiatu Ostrzeszowskiego, którego wyniki prezentują się następująco:

KONKURENCJA I –„BIEG PO WŁADZĘ”

I miejsce - drużyna sołtysów z gminy Grabów nad Prosną.

II m-ce - drużyna sołtysów z gminy Mikstat

III m-ce drużyna sołtysów z gminy Czajków

KONKURENCJA II „BICIE PIANY”

I miejsce - drużyna sołtysów z gminy Mikstat

II m-ce - drużyna sołtysów z gminy Czajkowa

III m-ce drużyna sołtysów z gminy Doruchowa

KONKURENCJA III „SRAWNE RĄCZKI”

I miejsce - drużyna sołtysów z gminy Doruchów

II m-ce - drużyna sołtysów z gminy Grabów nad Prosną

III m-ce drużyna sołtysów z gminy Czajków (wyróżnienie za dokładność)

KONKURENCJA IV „NIE DAJ SIĘ WYSADZIĆ”

I miejsce - drużyna sołtysów z gminy Ostrzeszów

II m-ce - drużyna sołtysów z gminy Doruchów

III m-ce drużyna sołtysów z gminy Mikstat

Zwieńczeniem całego przeglądu był fenomenalny koncert i pokaz parady marszowej Orkiestry Wojskowej z Torunia, który przyjął się z bardzo wielkim aplauzem czajkowskiej publiczności. Każda z orkiestr otrzymała piękny puchar i bon pieniężny w wysokości 500 złotych na wykorzystanie w sklepie muzycznym.

Już po raz drugi w ramach VIII Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych odbyła się Orkiestrowa  Akcja Krwiodastwa, która w tym roku odbyła się pod nazwą „zagraj z orkiestrą, uratuj zycie”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio Centrum, Radio Sud, Radio Eska, Ostrzeszowinfo.pl,  Czas Ostrzeszowski, Nasze Strony Ostrzeszowskie i Twój Puls Tygodnia.

Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych odbył się dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu przez:

Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie, Stowarzyszenie Sołtysów Powiatu Ostrzeszowskiego Gminę Czajków oraz Gminną Orkiestrę Dętą przy OSP w Czajkowie.

Wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznego Przeglądu serdecznie dziękujemy!

Adriana Radziejewska

Józef Lewandowski