Dożynki 2018

22 sierpnia 2018 07:58 | Aktualności

19 sierpnia w Czajkowie odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne. Tradycyjnie mszą świętą rolnicy z Gminy Czajków podziękowali Bogu za tegoroczne zbiory. Msza została odprawiona przez księdza Wikariusza Adriana Jurka. Po jej zakończeniu wszyscy zebrani udali się barwnym korowodem dożynkowym prowadzonym przez Starostów Dożynek Panią Lucynę Jeziorek z Klonu oraz Pana Marka Kopcia z Czajkowa na płytę stadionu sportowego, gdzie przebiegły dalsze części obrzędowe dożynek.

Każde sołectwo z terenu Gminy Czajków w korowodzie przedstawiło codzienne życie na wsi w minionym roku.

Uroczystość dożynkowa rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym Wójt Gminy Czajków Henryk Plichta powitał wszystkich zaproszonych gości. Na ręce Wójta Gminy oraz Wikariusza Parafii Czajków mieszkańcy sołectwa Czajków przysiółka Pólka i Basie wręczyli wieniec dożynkowy, który staropolskim zwyczajem  został obtańczony przez gości.

Zespół „Czajkowianki” przeprowadził obrzęd dożynkowy podczas którego na ręce Wójta Gminy Czajków i Wikariusza Parafii Czajków przekazano tegoroczne bochny chleba, po czym Starostowie i gospodarze dożynek częstowali nim wszystkich zebranych.

Tradycyjnie na czajkowskich dożynkach można było skosztować regionalne potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Czajków, które cieszyły się sporym zainteresowaniem wszystkich zebranych na dożynkach.

Wielką niespodzianką okazało się wręczenie Brązowej Honorowej Odznaki Polskie Związku Piłki Nożnj dla Wójta Gminy Czajków Henryka Plichty za wspieranie piłki nożnej w naszym regionie. Odznaczenia dokonał członek zarządu PZPN Andrzej Padewski oraz członek LZS Czajków Marcin Gałka.

Po części obrzędowej nadszedł czas na część artystyczną, którą tradycyjnie rozpoczęła Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie wraz z 3 grupami mażoretek.

Po koncercie orkiestry na czajkowskiej scenie pojawiła się Natalia Cłapka z wielkimi polskimi przebojami minionych lat.

Na kolejny występ artystyczny na scenę zaproszony został Aleksander Trzaska-Masztalski, który w swym programie satyrycznym rozbawił wszystkich do łez.

Ostatnimi gośćmi czajkowskiej sceny były Kola i Jula, które zaprezentowały śląskie szlagiery.

Jak czajkowska tradycja każe dożynki zakończyły się pokazem sztucznych ogni oraz zabawą taneczną do białego rana.