Gmina Czajków
https://czajkow-gmina.pl

29 lipca 2019 07:31 | Aktualności

2. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Zagrzebiu

Muzycy Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP w Czajkowie wraz z najstarszą grupą mażoretek wzięli udział w 2. Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Zagrzebiu.

Przygotowania do wyjazdu trwały kilka miesięcy. Czajkowianie wyruszyli w kierunku Chorwacji w piątek 13 lipca. Przed północą dotarli do Wiednia. Wycieczka nie mogła odbyć się bez nocnego zwiedzania najpiękniejszych zakątków stolicy Austrii. Piękne uliczki, oświetlone budynki i historie opowiedziane przez przewodnika pozwoliły posmakować austriackiego klimatu. Piękne kawiarenki nad Dunajem zachwyciły nawet najbardziej zmęczonych turystów.

Po blisko dwugodzinnym nocnym spacerze wyruszyli w dalszą drogę. Chorwacja przywitała ich piękną słoneczną pogodą. W sobotnie popołudnie w parku Bundek odbyła się główna część festiwalu orkiestr. Łącznie zagrało 7 zespołów. Oprócz orkiestr z Chorwacji, Węgier, Bośni i Hercegowiny wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie. Był to jedyny zespół, któremu towarzyszyły mażoretki.

W repertuarze czajkowskiej orkiestry oprócz utworów marszowych pojawiły się największe przeboje polskich wykonawców, takie jak "Zacznij od Bacha", "Cała Sala Śpiewa z Nami" i niepisany hymn dęciaków "Orkiestry dęte". Sądząc po oklaskach publiczności bardzo spodobały się rodzime polskie utwory. Partie wokalne wykonała Natalia Cłapka. W trakcie festiwalu można było podziwiać repertuar i wykonie innych orkiestr.

Niedzielę orkiestranci spędzili na kilkugodzinnym spacerze po najpiękniejszy uliczkach stolicy Chorwacji. Przewodnik Agnieszka opowiedziała historię czerwonych parasoli, ciastka w kształcie serca czy genezę powstania krawatów. Jednym z najważniejszych miejsc dla Chorwatów, które odwiedzili jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zagrzebiu - największa w Chorwacji.

W godzinach południowych muzycy wyruszyli w podróż powrotną do Czajkowa. To pierwszy tak odległy wyjazd czajkowskich muzyków. Ale pewnie nie ostatni:)

 

Bogatą galerię zdjęć znajdą Państwo na stronie www.orkiestraczajkow.pl

Tekst: M.H.

Zdjęcia: