100 lecie OSP Czajków połączony z Powiatowym i Gminnym Dniem Strażaka

21 maja 2019 12:10 | Aktualności

Jubileusz 100 lecia powstania świętowała w sobotę jednostka  Ochotniczej Straży Pożarnej w Czajkowie.  Obchody tegoż Jubileuszu połączone zostały z Powiatowym i Gminnym Dniem Strażaka. Przez okres 100 lat działania OSP zmieniali się ludzie, zmieniał się zarząd jednostki, ale idea niesienia pomocy pozostała niezmieniona.

Obchody  rozpoczęły się  mszą świętą sprawowaną przez kapelana strażaków księdza Mirosława Jankowskiego oraz proboszcza parafii Czajków księdza Andrzeja Chrobaka, po której wszyscy zaproszeni goście, pododdziały Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych  przemaszerowały na parking obok garażu straży gdzie dokonano oficjalnego otwarcia uroczystości przez st.bryg. Tomasza Maka Komendanta Powiatowego PSP w Ostrzeszowie. Podczas obchodów poświęcono i wręczono nowy sztandar dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Czajkowie. Przewodniczącym Komitetu Fundacji Sztandaru był Marek Sibiński.

W uroczystości wzięli udział: Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, Sekretarz Stanu w Ministerstwie  Inwestycji i Rozwoju Andżelika Możdżanowska,  Wicestarosta Powiatu Ostrzeszowskiego Zofia Witkowska, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Ostrzeszów Barbara Gmerek, Burmistrz Miasta i Gminy Mikstat Henryk Zieliński, Wójt Gminy Kobyla Góra Wiesław Berski, Wójt Gminy Doruchów Urszula Kowalińska, Wójt Gminy Kraszewice Konrad Kuświk,Wójt Gminy Czajków Henryk Plichta,  Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ostrzeszowie  mł. insp. Waldemar Sip, Prezes Zarządu Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie Marian Fita, Dyrektor RBS w Lututowie Oddział Czajków Ewa Kubiak, Prezes Stowarzyszenia „Razem dla Czajkowa” Danuta Przybyłek, Skarbnik Gminy Czajków Karolina Wolska, Przewodniczący Rady Gminy w Czajkowie Andrzej Puchała.

Jubileusz 100-lecia stał się okazją aby podziękować i wyróżnić zasłużonych strażaków OSP związkowymi medalami i odznaczeniami.

Złoty Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

dh Grzegorz Podgórski

dh Zenon Zeleźny

Srebrny Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

dh Marcin Smug

dh Zofia Wysocka

Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa”

dh Bartosz Gaweł

dh Krzysztof Adamus

dh Marek Mucha

Odznaka „Semper Vigilant” (wiecznie czuwający)

dh Józef Adamus

Podgórski Grzegorz – wysługa 15 lat

Wysocki Jacek – wysługa 15 lat

Baś Michał – wysługa 15 lat

Pamiątkowe statuetki z rąk Zarządu OSP Czajków odebrali:

Bogna Stysiak-Gałka

Tomasz Skorupa

Antoni Klimek

Na pamiątkę obchodów 100 lecia ufundowano tablice pamiątkową, którą odsłonili :

dh Stanisław Kaczmarek- zasłużony członek OSP Czajków

Henryk Plichta – Wójt Gminy Czajków

Dh Janusz Bebłot – Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu.

Po wręczeniu odznaczeń i wyróżnień nastąpił czas na wystąpienia zaproszonych gości.” To dzięki Waszej szybkiej reakcji na sygnał syreny nasze życie i mienie bardzo często jest ratowane”  podkreśliła Andżelika Możdżanowska.

Uroczyste obchody zakończył koncert Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP w Czajkowie i przemarsz pododdziałów.

Obecnym na Jubileuszu gościom serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również strażakom ochotnikom z Gminy Czajków oraz funkcjonariuszom PSP w Ostrzeszowie. Wszystkim odznaczonym i wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje. Szczególne podziękowania dla organizatorów tej uroczystości – Zarządowi OSP Czajków i Komendzie Powiatowej PSP w Ostrzeszowie.