Tydzień Bibliotek

23 maja 2019 14:29 | Aktualności

#biblioteka

XVI edycja ogólnopolskiego programu Tygodnia Bibliotek przebiegła pod hasłem  #biblioteka - za tym hasłem kryją się zbiory, ludzie, spotkania i wydarzenia. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii, hasztag porządkuje i wyróżnia.

W czajkowskiej bibliotece obchody tej akcji zaczęły się spotkaniem z autorem książek dla dzieci Wiesławem Drabikiem. Z naszym gościem spotkała się kl.1b i kl.0, uczniowie przyjęli pisarza z sympatią, opowiadał on o swoich książkach, zadawał zagadki i pytania. Każdy otrzymał upominek, a kto wykazał się największą wiedzą i zebrał najwięcej punktów otrzymał od pisarza jego książkę z dedykacją. Niekwestionowaną zwyciężczynią została Marysia Przybyłek, gratulacje.

Kamishibai (jap. 紙芝居 kami-shibai, kami – papier, shibai – teatr, przedstawienie, dramat, sztuka) – teatr ilustracji, teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr. Na to wydarzenie przybyły dzieci z przedszkola prowadzonego przez Stowarzyszenie „Razem dla Czajkowa” i grupa 4 i 5 latków z Publicznego Przedszkola. Poznały one trochę inną historię o Czerwonym Kapturku, gdzie chwilami było groźnie, ale wszystko dobrze się skończyło, jak to w bajkach bywa…

Kolejnym wydarzeniem w Tygodniu Bibliotek były dwa spotkania z poznańskim aktorem Piotrem Witoniem, znanym jako „Pan Kuleczka i przyjaciele” (obecny na Facebooku). W swoich programach wciela się w postacie znanych i lubianych przez dzieci bohaterów książkowych. Czyta, recytuje, śpiewa – angażując przy tym dzieci do wspólnej zabawy. Do Czajkowa zawitał z kotem Findusem, a sam wcielił się w rolę Pettsona, gdzie próbowali posiać nasionka w ogrodzie, udali się na poszukiwanie lisa wraz z kl. 1a, 2 i 3. Spotkaniu towarzyszyły pełne humoru, radości i śmiechu zabawy oraz konkursy. Aktor czytał fragmenty z serii „Pettson i Findus”, książeczek dla dzieci o staruszku Pettsonie i jego przyjacielu, małym sympatycznym kociaku imieniem Fiundus.

Wiecej na profilu facebookowym @bibliotekaczajkow, zapraszamy do odwiedzania.

Ewa Jangas

Gminna Biblioteka Publiczna w Czajkowie