Aktualności

DOŻYNKI 2019

20 sierpnia 2019 10:25 | Aktualności

W minioną niedzielę 18 sierpnia w Czajkowie odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne. Jak czajkowska tradycja nakazuje uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem księdza proboszcza Andrzeja Chrobaka rolnicy z Gminy Czajków podziękowali Panu Bogu za tegoroczne zbiory. Po uroczystej  mszy świętej wszyscy zebrani udali się barwnym korowodem dożynkowym prowadzonym przez Gminną orkiestrę Dętą przy OSP w Czajkowie oraz Starostów Dożynek Panią Alicję Przezak z Mielcuch Pierwszych oraz Pana Łukasza Wolskiego z Salamon I na płytę stadionu sportowego, gdzie nastąpiła dalsza część obrzędu dożynkowego.

Jak to w Gminie Czajków bywa, każde sołectwo w korowodzie przedstawiło losy swoich mieszkańców na przełomie ostatniego roku. Były Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, była segregacji śmieci, byli rolnicy na wakacjach oraz stary dobry Fiat 126p.

Przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP w Czajkowie Starostowie Dożynek, zaproszeni goście, gospodarze, rolnicy oraz wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy, po którym Wójt Gminy Czajków Henryk Plichta powitał w imieniu swoim, księdza Proboszcza oraz Starostów Dożynek wszystkich zaproszonych gości.

Mieszkańcy sołectwa Muchy na ręce Wójta Gminy Czajków oraz Proboszcza Parafii Czajków wręczyli wieniec dożynkowy, który staropolskim zwyczajem został obtańczony m.in. przez Gospodarzy Dożynek .

 

Zespół „Czajkowianki” na czele z Panem Stefanem Chowańskim przeprowadził obrzęd dożynkowy podczas którego na ręce Wójta Gminy Czajków i Proboszcza Parafii Czajków przekazano upieczone z tegorocznego zboża dorodne bochny chleba, po czym Starostowie i gospodarze dożynek częstowali nim wszystkich zebranych.

Tradycyjnie na płycie stadionu każde z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowało swoje stoiska, na których można było skosztować lokalnych potraw oraz ciast. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko Gospodarstwa Rybackiego „Dzikie Nowe” Pana Leszka Roja i Tadeusza Radzieja z Czajkowa, na którym częstowano zupą rybną oraz smażonym karpiem z własnej produkcji.

Obrzęd dożynkowy zakończył się przyśpiewkami dożynkowymi zespołu „Czajkowianki”.  Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie pod batutą Krzysztofa Sowy rozpoczęła występy artystyczne. Na płycie boiska zaprezentowały się także nasze wspaniałe Czajkowskie mażoretki, które w tym roku obchodziły 10-lecie swojej działalności.

Po koncercie orkiestry na czajkowskiej scenie pojawiła się nasza lokalna wokalistaka- Natalia Cłapka, która zaprezentowała się z utworami polskich gwiazd.

Zespół STRAIN z rokowym brzemieniem zgromadził pod sceną ogromną liczbę fanów, która w bardzo przyjemny sposób wysłuchała ich utworów z nowej płyty „Blooming”. Nie brakowało także bisów.

 

Ostatni występ artystyczny należał do Bartosza Jagielskiego, który zaprezentował nam rytmy disco-polo.

Jak czajkowska tradycja każe dożynki zakończyły się pokazem sztucznych ogni oraz zabawą taneczną do białego rana.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w loterii fantowej, z której dochód przeznaczony będzie na działalność i funkcjonowanie Stowarzyszenia „Razem dla Czajkowa”

 

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tegorocznego Święta Plonów.

 

Zdjęcia:

Gmina Czajków

Józef Lewandowski

Przeczytano: 1777 razy.| Wydrukuj

Zdjęcia:

Do góry